  • Mfr # WSC-6072-24-4DL
  • Zoro # G622719899
/ea
See details
Key Features
Number of Shelves
4
Locking Points
Latch
Cabinet Handle Style
L-Style
Number of Drawers
4
Overall Depth
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WSC-6072-24-4DL
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Height
78 in
Overall Width
40 in
Details
Number of Shelves
Locking Points
Latch
Cabinet Handle Style
L-Style
Number of Drawers
Color
Putty
Item
Cabinet
Material
All Welded Steel
Finish
Powder Coat
Series
WSC
Assembled/Unassembled
Assembled
Lock Type
Recessed Handle
Number of Doors
2
Drawer Capacity
100 lbs
Capacity per Shelf
200 lbs/half shelf
Description
All welded steel, Extra heavy duty Wardrobe Storage Cabinet. Includes keyed handle, a top shelf, coat rod, 4-drawer unit with recessed handles (100 lbs. capacity per drawer), 3 shelves, and 6in Legs. 60in Wide x 78in High x 24in Deep. Powder Coat finish. GRAY..