  • Mfr # TSC-1828-12P
  • Zoro # G422720699
/ea
See details
Key Features
Finish
Powder Coat
Number of Shelves
1
Material
All Welded Steel
Color
Red
Overall Width
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TSC-1828-12P
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
18 in
Overall Length
28 in
Overall Height
37 in
Details
Finish
Powder Coat
Number of Shelves
1
Item
Platform Truck
Material
All Welded Steel
Color
Red
Caster Type
2 Rigid, 2 Swivel
Caster Material
Phenolic
Load Capacity
1,000 lbs
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, Heavy Duty Box Cart with Tray Shelf. Constructed of 16 gauge steel with 1/2in hemmed edge. Top box is 12in deep and the bottom tray is 2-1/2in deep. Shelf clearance is 15-3/4in", floor clearance is 6in. Includes push handle. 2 swivel, 2 rigid 5in x 1-1/4in polyurethane casters. Capacity 1,000 lbs. Dimensions 28in W x 18in D x 37in H. Powder Coat finish.