  • Mfr # TSC-2436-12P
  • Zoro # G122720630
/ea
See details
Key Features
Load Capacity
1,000 lbs
Finish
Powder Coat
Material
All welded steel
Overall Width
24 in
Overall Height
37 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TSC-2436-12P
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
24 in
Overall Height
37 in
Details
Load Capacity
1,000 lbs
Finish
Powder Coat
Material
All welded steel
Color
Gray
Item
Platform Truck
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, Heavy Duty Box Cart with Tray Shelf. Constructed of 16 gauge steel with 1/2in hemmed edge. Top box is 12in deep and the bottom tray is 2-1/2in deep. Shelf clearance is 15-3/4in, floor clearance is 6in. Includes push handle. 2 swivel, 2 rigid 5in x 1-1/4in polyurethane casters. Capacity 1,000 lbs. Dimensions 36in W x 24in D x 37in H. Powder Coat finish.