  • Zoro # G300681715
/pr
Key Features
Sensitivity (dB)
99 dB
Diameter
3.75 in
Features
3.75" Aluminum horn w/ Super bullet tweeter, 1'' High temperature kapton voice coil, Diamond chrome cutting finish, Ferro fluid enhanced voice coil
Frequency Response
2 to 25 kHz
Includes
Mylar crossover capacitor.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PDBT18
Zoro #
G300681715
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Diameter
3.75 in
Tweeter Driver Size
1 in
Mounting Depth
2 in
Details
Item
Tweeter
Sensitivity (dB)
99 dB
Features
Frequency Response
2 to 25 kHz
Includes
Mylar crossover capacitor.
Application
Indoor/Outdoor
Watt (RMS)
150 W
Driver Type
1" Super Tweeter
Magnet Structure
20 oz
PMPO Output Power
300 W
Description
3.75'' Aluminum Horn - 1'' Super Tweeter - 20 oz Magnet Structure - 1'' High Temperature Kapton Voice Coil - Diamond Chrome Cutting Finish - Ferro Fluid Enhanced Voice Coil - 150 Watts RMS/300 Watts Peak - Sensitivity: 99dB - Frequency Response: 2kHz - 25kHz - Mylar Crossover Capacitor Included - 3.75'' Diameter - 2'' Mounting Depth