  • Mfr # RW.2X48.B.2.1
  • Zoro # G3960975
/ea
Key Features
Used For
Includes
(2) 1/4 in Metal Stud Togglers with (2) 1/4 in Metal Stud Screws, (2) 1/4 in Wood Stud Screws, (2) 1/4 in x 1 in Washers, (2) 2 in x 48 in Straps with Industrial Hook and Loop, (2) Surface Prep Pads, Brand Hook and Loop with Side-Release Buckle
Color
Black
Product Type
Refrigerator Strap
Bracing Style
Item to Item
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RW.2X48.B.2.1
Country of Origin
United States
Details
Item
Equipment Wall Strap
Used For
Includes
Color
Black
Product Type
Refrigerator Strap
Bracing Style
Item to Item
Mounting Mechanism - Surface
Friction
For Use With
Kitchen-Size Freezers, Refrigerators, Incubators, Centrifuges and Similar Sized Items
Material
Nylon
Mounting Mechanism - Fixture
Screw
Description
Equipment Wall Strap, Black, Weight Capacity Not Applicable, Used For Secures Kitchen Size Refrigerators, Freezers And Similar Sized Items To Studs In Walls, With Easy Disconnect., Includes (2) 1/4 in Metal Stud Togglers with (2) 1/4 in Metal Stud Screws, (2) 1/4 in Wood Stud Screws, (2) 1/4 in x 1 in Washers, (2) 2 in x 48 in Straps with Industrial Hook and Loop, (2) Surface Prep Pads, Brand Hook and Loop with Side-Release Buckle