  • Mfr # RW.2X12.B.1
  • Zoro # G4212126
/ea
Key Features
Used For
Includes
1/4 in Metal Stud Screw, 1/4 in Metal Stud Toggler, 1/4 in Wood Stud Screw, 1/4 in x 1 in Washer, 2 in x 12 in Strap with Industrial Hook and Loop, Surface Prep Pad
Color
Black
Product Type
File Cabinet Strap
Mounting Mechanism - Surface
Friction
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RW.2X12.B.1
Country of Origin
United States
Details
Item
File Cabinet Fastener Strap
Used For
Includes
Color
Black
Product Type
File Cabinet Strap
Mounting Mechanism - Surface
Friction
Bracing Style
Item to Item
For Use With
File Cabinets, Storage Cabinets, Bookshelves and Other Similar Cabinets
Mounting Mechanism - Fixture
Screw
Material
Nylon
Description
File Cabinet Fastener Strap, Black, Weight Capacity Not Applicable, Used For Secures File, Storage, And Similar Cabinets To Wall Studs With Industrial Hook And Loop, Avoids Penetrating Cabinet With Screws, Includes 1/4 in Metal Stud Screw, 1/4 in Metal Stud Toggler, 1/4 in Wood Stud Screw, 1/4 in x 1 in Washer, 2 in x 12 in Strap with Industrial Hook and Loop, Surface Prep Pad