  • Mfr # RW.SS2X48.B.1
  • Zoro # G4074761
/ea
Key Features
Used For
Includes
(2) 2 in x 48 in Straps with Industrial Hook and Loop, (2) 3/8 in Strut-Washer Nuts, (2) 3/8 in x 1 1/2 in Flat Washers, (2) 3/8 in x 1 in Bolts, (2) Surface Prep Pads, Hook and Loop with Side-Release Buckle
Color
Black
Product Type
Refrigerator Strap
Mounting Mechanism - Fixture
Ratchet Strap
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RW.SS2X48.B.1
Country of Origin
United States
Details
Item
Strut Straps with Side Release Buckle
Used For
Includes
Color
Black
Product Type
Refrigerator Strap
Mounting Mechanism - Fixture
Ratchet Strap
Mounting Mechanism - Surface
Screw
Material
Nylon
Bracing Style
Item to Wall
For Use With
Kitchen Sized Refrigerators, Freezers and Similar Sized Items to Existing 1-5/8 in Strut on Wall
Description
Strut Straps with Side Release Buckle, Black, Weight Capacity Not Applicable, Used For Secures Kitchen Size Refrigerators, Freezers And Similar Sized Items To Existing 1-5/8 in Strut On Walls, With Easy Disconnect., Includes (2) 2 in x 48 in Straps with Industrial Hook and Loop, (2) 3/8 in Strut-Washer Nuts, (2) 3/8 in x 1 1/2 in Flat Washers, (2) 3/8 in x 1 in Bolts, (2) Surface Prep Pads, Hook and Loop with Side-Release Buckle