  • Mfr # AD74-2448P
  • Zoro # G8164075
/ea
See details
Key Features
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Standards
NSF Approved
Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AD74-2448P
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Overall Height
74 in
Details
Item
Wire Shelving Add-On Kit
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Standards
NSF Approved
Color
Green
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Shelf Configuration
Add-On
Includes Mounting Hardware
No
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Load Capacity per Shelf
800 lb
Mounting Hardware Required
No
Recommended Environments
Dry, Wet
Description
Wire Shelving Add-On Kit, Green Color, Epoxy Coated, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 24 in, Overall Height 74 in, Overall Width 48 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 3,200 lb, Shelf Configuration Add-On, Number of Shelves 4