  • Mfr # AD63-2460P
  • Zoro # G8164014
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Standards
NSF Approved
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AD63-2460P
Dimensions
Overall Depth
24 in
Overall Width
60 in
Overall Height
63 in
Details
Item
Wire Shelving Add-On Kit
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Standards
NSF Approved
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Color
Green
Shelf Configuration
Add-On
Mounting Hardware Required
No
Includes Mounting Hardware
No
Recommended Environments
Dry, Wet
Whole Unit Load Capacity
2,400 lb
Load Capacity per Shelf
600 lb
Description
Wire Shelving Add-On Kit, Green Color, Epoxy Coated, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 600 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 24 in, Overall Height 63 in, Overall Width 60 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 2,400 lb, Shelf Configuration Add-On, Number of Shelves 4