  • Mfr # AD74-3672P
  • Zoro # G8164066
/ea
Key Features
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Standards
NSF Approved
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AD74-3672P
Dimensions
Overall Depth
36 in
Overall Width
72 in
Overall Height
74 in
Details
Item
Wire Shelving Add-On Kit
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Standards
NSF Approved
Color
Green
Shelf Configuration
Add-On
Whole Unit Load Capacity
2,400 lb
Load Capacity per Shelf
600 lb
Recommended Environments
Dry, Wet
Includes Mounting Hardware
No
Mounting Hardware Required
No
Description
Wire Shelving Add-On Kit, Green Color, Epoxy Coated, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 600 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 36 in, Overall Height 74 in, Overall Width 72 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 2,400 lb, Shelf Configuration Add-On, Number of Shelves 4