  • Mfr # QMD-36H-230240BL
  • Zoro # G7685298
/ea
Key Features
Overall Height
72 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Number of Bins
96
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QMD-36H-230240BL
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Height
72 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Bin Width
(24) 8 1/4 in, (72) 5 1/2 in
Bin Depth
(24) 14 3/4 in, (72) 10 7/8 in
Caster Wheel Diameter
5 in
Bin HxWxD
(24) 7 in x 8 1/4 in x 14 3/4 in, (72) 5 in x 5 1/2 in x 10 7/8 in
Details
Number of Bins
96
Color
Gray
Load Capacity
1,200 lb
Finish
Powder Coated
Material
Steel
Item
Mobile Louvered Floor Rack
Bin Color
Blue
For Use With
Hang and Stack Bins
Frame Configuration
Vertical
Features
High Density Storage
Number of Sides
2
Caster Wheel/Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Louvered Rack Style
Mobile Louvered Floor Rack
Caster Wheel/Tread Material
Hard Rubber
Whole Unit Load Capacity
1,200 lb
For Maximum Number of Bins
Compatible Product Type
Hang and Stack Bins
Description
Mobile Louvered Floor Rack, Bin Color Blue, Bin Depth (24) 14 3/4 in, (72) 10 7/8 in, Bin Height (24) 7 in, (72) 5 in, Bin Style Hang and Stack, Bin Width (24) 8 1/4 in, (72) 5 1/2 in, Number of Bins 96, For Maximum Number of Bins 96, Caster Wheel/Configuration (2) Rigid, (2) Swivel, Caster Wheel Diameter 5 in, Caster Wheel/Tread Material Hard Rubber, Steel, Powder Coated, Gray, Number of Sides 2, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Whole Unit Load Capacity 1,200 lb