  • Mfr # QMD-36H-230YL
  • Zoro # G7684683
/ea
See details
Key Features
Overall Height
72 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Number of Bins
120
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QMD-36H-230YL
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Height
72 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Bin Width
5 1/2 in
Bin Depth
10 7/8 in
Caster Wheel Diameter
5 in
Bin HxWxD
(120) 5 in x 5 1/2 in x 10 7/8 in
Details
Number of Bins
120
Color
Gray
Load Capacity
1,200 lb
Finish
Powder Coated
Material
Steel
Item
Mobile Louvered Floor Rack
Bin Color
Yellow
For Use With
Hang and Stack Bins
Frame Configuration
Vertical
Features
High Density Storage
Number of Sides
2
Louvered Rack Style
Mobile Louvered Floor Rack
Caster Wheel/Tread Material
Hard Rubber
Whole Unit Load Capacity
1,200 lb
For Maximum Number of Bins
Compatible Product Type
Hang and Stack Bins
Caster Wheel/Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Description
Mobile Louvered Floor Rack, Bin Color Yellow, Bin Depth 10 7/8 in, Bin Height 5 in, Bin Style Hang and Stack, Bin Width 5 1/2 in, Number of Bins 120, For Maximum Number of Bins 120, Caster Wheel/Configuration (2) Rigid, (2) Swivel, Caster Wheel Diameter 5 in, Caster Wheel/Tread Material Hard Rubber, Steel, Powder Coated, Gray, Number of Sides 2, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Whole Unit Load Capacity 1,200 lb, Frame Configuration Vertical