  • Mfr # WC54-CB2436C
  • Zoro # G4635501
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Height
54 in
Load Capacity
2,400 lb
Number of Shelves
3
Usable Width
36 in
Finish
Chrome
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WC54-CB2436C
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
54 in
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Usable Width
36 in
Usable Depth
24 in
Details
Load Capacity
2,400 lb
Number of Shelves
3
Color
Chrome
Item
Wire Cantilever
Finish
Standards
NSF
Material
Steel
Load Capacity per Shelf
800 lb
Mounting Mechanism
Post
Description
Wire Cantilever, 800 lb Load Capacity per Shelf, Number of Shelves 3, Usable Depth 24 in, Usable Width 36 in, Mounting Mechanism Post, Hanging Mounting Type, Overall Depth 24 in, Overall Height 54 in, Overall Width 36 in, 2,400 lb Load Capacity, Steel, Chrome, Chrome, NSF