  • Mfr # WR74-1848GY
  • Zoro # G4632640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Gray
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF Approved
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WR74-1848GY
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Height
74 in
Overall Depth
18 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Gray
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF Approved
Recommended Environments
Dry, Wet
Load Capacity per Shelf
800 lb
Shelf Configuration
Starter
Assembled
Unassembled
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Description
Wire Shelving, Gray Color, Assembled Unassembled, Epoxy Coated, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Overall Depth 18 in, Overall Height 74 in, Overall Width 48 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 3,200 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4