  • Mfr # AD74-1848GY
  • Zoro # G4633550
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Color
Gray
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AD74-1848GY
Dimensions
Overall Depth
18 in
Overall Width
48 in
Overall Height
74 in
Details
Item
Wire Shelving Add-On Kit
Material
Steel
Finish
Epoxy Coated
Number of Shelves
4
Color
Gray
Includes
(2) Posts, (8) S Hooks
Includes Mounting Hardware
No
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Recommended Environments
Dry, Wet
Mounting Hardware Required
No
Shelf Configuration
Add-On
Load Capacity per Shelf
800 lb
Description
Wire Shelving Add-On Kit, Gray Color, Epoxy Coated, Includes (2) Posts, (8) S Hooks, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 18 in, Overall Height 74 in, Overall Width 48 in, Dry, Wet Recommended Environments, 3,200 lb, Shelf Configuration Add-On, Number of Shelves 4