  • Zoro # G3754018
/ea
Key Features
Conduit Fitting Type
Coupling
Trade Size
2-1/2 in
Connection Type
Set Screw
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2670
Zoro #
G3754018
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Trade Size
2-1/2 in
Overall Length
4 in
Length
4.01 in
Width
3.300 in
Height (In.)
3.33 in
Overall Width
3 9/32 in
Inside Diameter
2.9 in
Overall Height
Compatible Conduit Trade Size
Outside Diameter
3.33 in
Height
3.33 in
Dimensions
4.01 in x 3.3 in x 3.33 in
Conduit Trade Size
Details
Item
EMT/IMC
Conduit Fitting Type
Coupling
Connection Type
Set Screw
Material
Zinc Alloy
Finish
Plain
Standards
CSA Certified, UL Listed
For Conduit Type
EMT
Connector Type
Application
Commercial Fittings
For Use With
EMT
Features
Rugged metallic construction ensures mechanical protection; UL Listed for Rigid/IMC conduit, allowing for installation flexibility; Available in trade sizes of 1/2 in. through 4 in.
Connection Orientation
Straight
Concrete Tight
Yes
Compatible Conduit Type
EMT, IMC, RMC
Weight
0.84 lb
Conduit Type
Fitting Type
Couplings
Certified Listed
UL ListedCSA Certified
Conduit Fitting Material
Die Cast Zinc
Description
Set Screw Conduit Coupling, Zinc, Trade Size 2 1/2 in, Overall Length 4 in, Finish Plain, Compatible Conduit Type EMT, IMC, RMC, Conduit Fitting Type Coupling, Standards CSA Certified, UL Listed, For Use With EMT, For Conduit Type EMT, Overall Height 3 5/16 in, Overall Width 3 9/32 in, Weight 0.84 lb, Compatible Conduit Trade Size 2 1/2 in, Concrete Tight Yes, Connection Orientation Straight, Connection Type Set Screw, Inside Diameter 2.9 in, Outside Diameter 3.33 in