  • Mfr # STL-108-F108B
  • Zoro # G6834475
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Stencil Type
Letter
Character Height
108 in
Number of Pieces
1
Overall Height
120 in
Material
Polyethylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
STL-108-F108B
Country of Origin
United States
Dimensions
Character Height
108 in
Overall Height
120 in
Thickness
0.13 in
Overall Width
48 in
Character Width
31 in
Individual Character Height
108 in
Message or Symbol Height
120 in
Overall Stencil Thickness
0.125 in
Overall Stencil Height
120 in
Message or Symbol Width
33 in
Overall Stencil Width
48 in
Individual Character Width
31 in
Details
Item
Airport Pavement Stencil
Stencil Type
Letter
Number of Pieces
1
Material
Polyethylene
Font
Highway Gothic
Color
Clear
Stencil Application
Airport
Magnetic/Nonmagnetic
Nonmagnetic
Duty
Heavy
Self-Adhesive
No
Stencil Character
B
Reusable
Yes
Character Type
Interlock
No
Interlocking
Standards
AC 150/5340-1K, Airport Runway and Taxiway Markings, FAA
Includes
B
Included Characters, Messages, and Symbols
Product Type
Individual Stencils
MUTCD Compliant
FAA AC 150/5340-1K Compliant
Yes
Description
Individual Stencil, Character Type Letter, Duty Heavy, FAA AC 150/5340-1K Compliant Yes, Font Highway Gothic, Included Characters, Messages, and Symbols B, Individual Character Height 108 in, Individual Character Width 31 in, Interlocking No, Interlocking Orientation Not Applicable, Material Polyethylene, Message or Symbol Height 120 in, Message or Symbol Width 33 in, MUTCD Compliant No, Number of Pieces 1, Overall Stencil Height 120 in, Overall Stencil Thickness 0.125 in