Raychem Adhesive Lined Heat Shrink Tube, 2:1 I.D. Shrink Ratio, Black, 3.18 in 301A511-51/164-0
Adhesive Lined Heat Shrink Tube, 2:1 I.D. Shrink Ratio, Black, 3.18 in (Discontinued)
  • Mfr # 301A511-51/164-0
  • Zoro # G905917509
Get a 10% off coupon
MFR #
301A511-51/164-0
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
3.18 in
Size Code
511
Details
Item
Adhesive Lined Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
2:1
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
0.26 in
Material
Elastomeric Polymer Blend
Color
Black
Temp. Range
-55° to 135°C
Min. Shrink Temp.
135°C
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
0.78/0.52 in
Molded Part Shape Code
301A