Raychem Heat Shrink Tube, 0.17 in, Black, White, 0.65 in ST63-3-55-24-90
Heat Shrink Tube, 0.17 in, Black, White, 0.65 in (Discontinued)
  • Mfr # ST63-3-55-24-90
  • Zoro # G100963479
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ST63-3-55-24-90
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
0.65 in
Overall Length
0.65 in
Shield Outside Diameter (Min)
2.15 mm[.085 in]
Jacket Outside Diameter
4.3 mm[.17 in]
Use With Wire Size
24 AWG
Details
Item
Heat Shrink Tube
Insulation Color
Black, White
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
0.085 in
Color
Black, White
Temp. Range
150° C
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
0.17 in
Resistance Properties
Immersion Protection
Wire Temperature (Max)
150 °C
Lead Stranding
Stranded
Pre-Installed Lead
Yes
Termination Method
Solder
Lead Plating Material
Tin
Wire Range
24 AWG