Raychem Wire And Cable, 18Awg, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire 55PC0221-18-2/6CS2502
Wire And Cable, 18Awg, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire (Discontinued)
  • Mfr # 55PC0221-18-2/6CS2502
  • Zoro # G805925284
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
55PC0221-18-2/6CS2502
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Wire Size
18 AWG
Strand Size
30 AWG
Wire Diameter
.064 mm[.064 in]
Details
Number of Strands
19
Insulation Material
Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
Cable Type
Spec 55
Wire Color
Blue,Red
Conductor Material
Tin-Coated Copper
Voltage Rating
600 VAC
Product Type
Cable
Cable Style
Primary
Operating Temperature Range
-65 " 150 °C[-85 " 302 °F]