Raychem Wire And Cable, 20Awg, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire 55PC1121-20-2/6-9CS2502
Wire And Cable, 20Awg, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire (Discontinued)
  • Mfr # 55PC1121-20-2/6-9CS2502
  • Zoro # G505925218
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
55PC1121-20-2/6-9CS2502
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Wire Size
20 AWG
Details
Insulation Material
Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
Cable Type
Spec 55
Conductor Material
Tin-Coated Copper
Operating Temperature Range
-65 " 150 °C
Voltage Rating
600 VAC