  • Mfr # CV12503500156
  • Zoro # G613171378
Key Features
Material
Silicon Alloy Steel Wire
Compressed Length
2.63 in
Spring Rate
440 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Chromium
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CV12503500156
Country of Origin
China
Dimensions
Compressed Length
2.63 in
Outside Diameter
1.25 in
Inside Diameter
0.63 in
Wire Diameter
0.31 in