  • Mfr # CV12503500200
  • Zoro # G412514765
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Silicon Alloy Steel Wire
Compressed Length
2.8 in
Spring Rate
780 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Chromium
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CV12503500200
Country of Origin
China
Dimensions
Compressed Length
2.8 in
Inside Diameter
0.63 in
Wire Diameter
0.31 in
Free Length
3 1/2 in
Compatible Rod Size
5/8 in
Outside Diameter
1.25 in