  • Mfr # ASM035100
  • Zoro # G3286670
/ea
Outside Dia.
35 mm
Spring Rate
75 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM035100
Overall Length
100 mm
Outside Dia.
35 mm
Outside Diameter
1.38 in
Free Length
3 15/16 in
Details
Spring Rate
75 N/mm
Color
Red
Finish
Chromium
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.21 in