  • Mfr # ASM050100
  • Zoro # G3287361
/ea
Key Features
Type
Medium Duty
Material
Alloy Steel
Outside Dia.
50 mm
Spring Rate
153.2 N/mm
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ASM050100
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
100 mm
Outside Dia.
50 mm
Free Length
3 15/16 in
Outside Diameter
1.97 in
Details
Type
Medium Duty
Material
Alloy Steel
Spring Rate
153.2 N/mm
Color
Red
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
Deflection @ Load
0.19 in