  • Mfr # ASM030175
  • Zoro # G3286941
/ea
Outside Dia.
30 mm
Spring Rate
31.5 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM030175
Overall Length
175 mm
Outside Dia.
30 mm
Free Length
6 57/64 in
Outside Diameter
1.18 in
Details
Spring Rate
31.5 N/mm
Color
Red
Item
Die Spring
Deflection @ Load
0.06 in