  • Mfr # ASM050175
  • Zoro # G3287212
Outside Dia.
50 mm
Spring Rate
87.5 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ASM050175
Overall Length
175 mm
Outside Dia.
50 mm
Outside Diameter
1.97 in
Free Length
6 57/64 in
Spring Rate
87.5 N/mm
Color
Red
End Type
Closed, Ground
Item
Die Spring
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
Deflection @ Load
0.16 in