  • Mfr # W0367006S
  • Zoro # G3287650
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.006 in
Overall Height
0.03 in
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W0367006S
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.006 in
Overall Height
0.03 in
Max. Outside Dia.
0.367 in
Min. Inside Dia.
0.265 in
Inside Diameter - Minimum
0.27 in
Outside Diameter - Maximum
0.37 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.015 in