  • Mfr # W1004011S
  • Zoro # G3287842
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.01 in
Overall Height
0.07 in
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W1004011S
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.01 in
Overall Height
0.07 in
Max. Outside Dia.
1.004 in
Min. Inside Dia.
0.78 in
Inside Diameter - Minimum
0.78 in
Outside Diameter - Maximum
1 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.036 in