  • Mfr # W1543020
  • Zoro # G3287897
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Thickness
0.02 in
Overall Height
0.13 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
W1543020
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.02 in
Overall Height
0.13 in
Max. Outside Dia.
1.543 in
Min. Inside Dia.
1.201 in
Outside Diameter - Maximum
1.54 in
Inside Diameter - Minimum
1.2 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
High Carbon Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.063 in