  • Mfr # W2420025S
  • Zoro # G3288089
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Thickness
0.025 in
Overall Height
0.17 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W2420025S
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.025 in
Overall Height
0.17 in
Max. Outside Dia.
2.42 in
Min. Inside Dia.
1.872 in
Inside Diameter - Minimum
1.87 in
Outside Diameter - Maximum
2.42 in
Details
Item
Wave Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Type
3 Wave Spring Washer
Deflection @ Load
0.082 in