  • Mfr # R12-075-RE
  • Zoro # G7934823
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Standard
Material
Black Oxide
Rod Thread Size
M6
Compressed Length
4 11/16 in
Extended Length
7 19/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R12-075-RE
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Rod Thread Size
M6
Compressed Length
Extended Length
Rod Dia.
0.24 in
Cylinder Dia.
0.47 in
Fitting Thread Size
Stroke Length
Cylinder Diameter
12 mm
Rod Diameter
6 mm
End Thread Size
Details
Item
Gas Spring
Type
Standard
Force
133 lbf
Material
Black Oxide
Adjustable Resistance
Yes
Locking
No
Fixed Resistance
No
Fitting Type
None
Stroke
2.95 in
Standards
PED Approved
Finish
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Includes End Fittings
End Fitting Not Included
Mounting Orientation
Drop-In, Threaded Bottom, Top
System of Measurement
Inch
Force Resistance
Adjustable
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
End Fittings Type
None
Description
Gas Spring, Standard, Material Black Oxide, Force 133 lbf, Rod Thread Size M6, Locking No, Rod Dia. 0.24 in, Cylinder Dia. 0.47 in, Fitting Type None, Fitting Thread Size M6, Stroke 2.95 in, Extended Length 7 19/32 in, Compressed Length 4 11/16 in, Fixed Resistance No, Adjustable Resistance Yes