  • Zoro # G005612229
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Jaw Capacity
1.26 in
Operating Frequency
Greater Than1kHz
Standards
CE, RoHS
Leakage Current Range
0 to 9mA, 0.30 to 2.99A, 10 to 20A, 10 to 99mA, 100 to 299mA, 3 to 9.9A
Calibration Certificate
Available Separately
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R5710
Zoro #
G005612229
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Tool Length
11.2 in
Battery Size
AA
Tool Height
2.2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Tool Width
3.3 in
Details
Item
Earth Ground Tester
Jaw Capacity
1.26 in
Operating Frequency
Greater Than1kHz
Standards
CE, RoHS
Leakage Current Range
Calibration Certificate
Available Separately
Power Source
Battery
Includes
(2) Resistance Calibration Loops (1 Ohms and 10 Ohms), (4) Batteries, Harrd Carrying Case
Resistance Accuracy
+/-1.00% to +/-25%
Current Accuracy
+/-2.50%
Data Logger
Yes
Maximum Ground Resistance Measurement
1 kiloohm
Tester Type
Clamp-On Ground Resistance Tester
Display Screen Type
LCD
Minimum Soil Resistivity Measurement
0.01 ohm-m
Number of Digits
4
Includes Software
No
Display Type
Digital
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Number of Records Stored
300
Industry Application
Test Current
0 to 9mA; 10 to 99mA; 100 to 299mA; 0.30 to 2.99A; 3 to 9.9A; 10 to 20A
Measurement Connectors
Clamp and Stakes
Number of Batteries Required
4
Ground Testing Functions
Selective (3- or 4-Pole) Earth Ground Rod Testing
Battery Chemistry
Alkaline
Other Testing Functions
Leakage Current
CAT Safety Rating
CAT III 300V
Minimum Ground Resistance Measurement
0.01 ohm
Increment of Variation
0.010 to 0.099 Ohms, 0.10 to 0.99 Ohms, 1.0 to 49.9 Ohms, 100 to 199 Ohms, 200 to 395 Ohms, 400 to 590 Ohms, 50.0 to 99.5 Ohms, 600 to 880 Ohms, 900 to 1200 Ohms
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Features
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Description
Earth Ground Tester, CAT Safety Rating CAT III 300V, Calibration Certificate Available Separately, Current Accuracy +/-2.50 Percent, Data Logger Yes, Display Type Digital, Jaw Capacity 1.26 in, Leakage Current Range 0 to 9mA, 0.30 to 2.99A, 10 to 20A, 10 to 99mA, 100 to 299mA, 3 to 9.9A, Maximum Ground Resistance Measurement 1 kiloohm, Measurement Connectors Clamp and Stakes, Minimum Ground Resistance Measurement 0.01 ohm, Number of Records Stored 300