  • Mfr # ACT19248AGWH
  • Zoro # G822732872
/ea
Key Features
Size
192" x 48"
Shape
Rectangle
Material
Wood
Length
48 in
Width
192 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ACT19248AGWH
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Size
192" x 48"
Length
48 in
Width
192 in
Details
Color
Ash Grey, White
Shape
Rectangle
Material
Wood
Item
Array Conference Table With Power Data Grommet
Description
Let the sleek new Array conference tables point your meetings in the right direction. The modern tapered base design allows for more leg room and includes a hidden trough underneath the table and cutouts on the interior of the legs to keep power cables completely out of view. Integrated tabletop power makes connectivity a breeze. The power station lays flat with the table surface when not in use and a spring loaded hinge allows the entire face to angle upwards with one touch to access connections. The front of the unit includes (2) three-prong outlets with a 125V 12A rating, (2) USB charging ports, (1) Ethernet port, (1) VGA connection and (1) HDMI coupler. The rear of the unit has both an outgoing VGA and HDMI port and an outgoing Ethernet port. No extra hardware is required- simply plug in the included 10-foot cord into a standard three-prong wall outlet. The tabletop is constructed of an Ash Grey thermal fused melamine laminate that is scratch, stain and scald resistant. The all-new chamfered edges give Array tables the look of a thin, lightweight top without sacrificing the sturdiness and functionality of a thicker tabletop. The base is constructed of the same sturdy material and finished in an attractive white that matches any decor. This 8-foot table seats 12-14 people.