  • Mfr # LCTRT26452NW
  • Zoro # G916444780
/ea
Key Features
Height
29 in
Length
52 in
Tabletop Material
Wood
Width
264 in
Includes
Hardware
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LCTRT26452NW
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Height
29 in
Length
52 in
Width
264 in
Details
Item
Modular Conference Tables
Tabletop Material
Wood
Includes
Hardware
Color
Neo Walnut
Description
Make presentations memorable with Legacy's Conference collection! Legacy's patented modular conference tables grow with the size of your team. Measuring 22 feet long, this racetrack style table seats 20-22 people and is finished in an stylish Neo Walnut laminate. Adjustable glides on the bottom of the base keep the tabletop level and are easy to adjust. Three Power and Data Ports makes tabletop connectivity easy. Each Power/Data port includes 2 USB 2.0 ports, 2 USB charging ports, 2 AC 125V 60Hz outlets, 1-front/rear ethernet port, 1-front/rear phone port and has a black cover plate for a neat, clean look. The Legacy collection is constructed of a 1-inch thick thermal fused melamine laminate with a 3-millimeter commercial grade matching PVC edge. Laminates are scratch, stain and scald resistant. Legacy casegoods are backed by a 10-year limited manufacturer's warranty.