  • Mfr # ACT12048NOBK
  • Zoro # G112321168
/ea
Key Features
Shape
Rectangle
Width
120 in
Length
48 in
Height
29 in
Tabletop Material
Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ACT12048NOBK
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Width
120 in
Length
48 in
Height
29 in
Size
120" x 48"
Details
Item
Array Conference Table
Shape
Rectangle
Tabletop Material
Wood
Tabletop Color
Noble Oak
Includes
Hardware
Color
Black, Noble Oak
Material
Description
Let the sleek new Array conference tables point your meetings in the right direction. The modern tapered base design allows for more leg room and includes a hidden trough underneath the table and cutouts on the interior of the legs to keep power cables completely out of view. Integrated tabletop power makes connectivity a breeze. The power station lays flat with the table surface when not in use and a spring loaded hinge allows the entire face to angle upwards with one touch to access connections. The front of the unit includes 2 three-prong outlets with a 125V 12A rating, 2 USB charging ports, 1 Ethernet port, 1 VGA connection and 1 HDMI coupler. The rear of the unit has both an outgoing VGA and HDMI port and an outgoing Ethernet port. No extra hardware is required- simply plug in the included 10-foot cord into a standard three-prong wall outlet. The tabletop is constructed of an Noble Oak thermal fused melamine laminate that is scratch, stain and scald resistant. The all-new chamfered edges give Array tables the look of a thin, lightweight top without sacrificing the sturdiness and functionality of a thicker tabletop. The base is constructed of the same sturdy material and finished in a classic black that matches any decor. This 10-foot table seats 8-10 people.