Regency Rectangular Conference Table, 52 in W, 144 in L, 30 in H, Veneer Top, Mahogany TVCTRC14452MH
Rectangular Conference Table, 52 in W, 144 in L, 30 in H, Veneer Top, Mahogany (Discontinued)
  • Mfr # TVCTRC14452MH
  • Zoro # G2191826
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TVCTRC14452MH
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
52 in
Length
144 in
Height
30 in
Top Thickness
2 in
Overall Width
50 in
Overall Height
29 in
Overall Length
144 in
Tabletop Thickness
2 in
Details
Item
Conference Table
Shape
Rectangular
Tabletop Material
Veneer
Tabletop Color
Mahogany
Frame Material
Wood
Edge Type
Beveled
Series
Prestige
Weight Capacity
375 lb
Base Type
(3) Legs, Slab Shapped
Includes
Base Finish
Mahogany
Material
Wood/Wood Veneer
Seats
12
Tabletop Finish
Surface Material
Veneer
Standards
ANSI/BIFMA
Type
Modular
Assembly
Unassembled
Edge Color
Color
Product Type
Conference Table
Number of Supports
3
Edge Material
Wood
Maximum Number of Seats
12
Support Style
Slab Leg
Tabletop Shape
Rectangle
Description
Conference Table, Edge Color Mahogany, Edge Material Wood, Frame Material Wood, Maximum Number of Seats 12, Number of Supports 3, Overall Diameter Not Applicable, Overall Height 29 in, Overall Length 144 in, Overall Width 50 in, Standards ANSI/BIFMA, Support Style Slab Leg, Tabletop Color Mahogany, Tabletop Material Veneer, Tabletop Shape Rectangle, Tabletop Thickness 2 in, Assembly Unassembled