  • Mfr # LCTRT26452AG
  • Zoro # G105718135
/ea
Key Features
Shape
Rectangle
Width
264
Length
52
Height
29
Diameter
52 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LCTRT26452AG
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Width
264
Length
52
Height
29
Diameter
52 in
Top Thickness
1 in
Tabletop Thickness
1 in
Overall Height
29 in
Overall Width
52 in
Overall Length
264 in
Edge Thickness
3 mm
Details
Item
Legacy Modular Conference Tables
Shape
Rectangle
Tabletop Material
Wood
Tabletop Color
Ash Gray
Frame Color
Ash Gray
Frame Material
Wood
Edge Type
3MM PVC
Seats
20 to 22 people
Assembly
Unassembled
Weight Capacity
746 lb
Edge Color
Includes
Power/Data Grommets
Standards
California Prop 65, CARB Phase II, Lacey Act Compliant
Material
Thermal Fused Laminated Melamine
Type
Modular
Tabletop Finish
Gray
Color
Ash Grey
Surface Material
Features
Base Finish
Gray
Base Type
Legs, Slab Shaped
Product Type
Conference Table
Edge Material
PVC
Bench Color
Number of Supports
5
Maximum Number of Seats
22
Tabletop Shape
Support Style
Slab Leg
Description
Conference Table, Bench Color Ash Gray, Edge Color Ash Gray, Edge Material PVC, Frame Color Ash Gray, Frame Material Wood, Maximum Number of Seats 22, Number of Supports 5, Overall Diameter Not Applicable, Overall Height 29 in, Overall Length 264 in, Overall Width 52 in, Standards California Prop 65, CARB Phase II, Lacey Act Compliant, Support Style Slab Leg, Tabletop Color Ash Gray, Tabletop Material Melamine, Tabletop Shape Rectangle, Tabletop Thickness 1 in, Assembly Unassembled