  • Mfr # TB36RNDNWAPBK40NV
  • Zoro # G215684757
/ea
Key Features
Shape
Round
Width
36 in
Length
36 in
Tabletop Color
Neo Walnut
Frame Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TB36RNDNWAPBK40NV
Width
36 in
Length
36 in
Thickness
1 in
Size
36" x 36"
Details
Item
Kee Adjustable Classroom Table W/ 4 Andy Stack Chairs
Shape
Round
Tabletop Color
Neo Walnut
Frame Color
Black
Chair Color
Navy Blue
Material
Wood, Metal, Polypropylene
Includes
Hardware
Application
Classroom, Breakroom, Office
Description
Give everyone more room with Kee tables. This set comes with one 36in Round Table and four Navy Blue Andy 18-in Stack Chairs. Kee adjustable post legs come four to a set and are height adjustable to accommodate students of all ages. Height is easy for adults to adjust by loosening and tightening a bolt with the included hex key. This 36-inch Round classroom table assembles in a snap with just a few screws. The table is constructed of a thermal fused melamine laminate tabletop that is 1-inch thick and finished with a black T-Mold edge band. This Neo Walnut tabletop is double-sided and finished in Noble Oak on the other side. Simply pick the side you like and install the base on the other. Self tapping wood screws and a placement template are included. Laminates are scratch, stain and scald resistant and wipe clean easily. Rounded corners make the table safer for everyone. A sleek alternative to pedestal style bases, the adjustable post legs come in a classic black with chrome underneath. Adjustable glides on the bottom of the base ensure a level tabletop and are easy to adjust. The stylish and durable Andy stack chair is ideal for classrooms, breakrooms and more. It is constructed of a flexible and durable polypropylene seat and back and a chrome-colored tubular steel frame and stores away in stacks of 12. The Andy chair ships assembled and is ready to use immediately.
  • Round Classroom Table and chairs set includes one 36" Round Table and 4 Navy Blue Andy 18-in Stack Chairs