  • Mfr # TB42RNDNWAPGY40BK
  • Zoro # G215685662
/ea
See details
Width
42 in
Length
42 in
Tabletop Color
Neo Walnut
Frame Color
Grey
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TB42RNDNWAPGY40BK
Width
42 in
Length
42 in
Thickness
1 in
Size
42" x 42"
Details
Item
Kee Adjustable Classroom Table W/ 4 Andy Stack Chairs
Shape
Round
Tabletop Color
Neo Walnut
Frame Color
Grey
Chair Color
Black
Material
Wood, Metal, Polypropylene
Application
Classroom, Breakroom, Office
Includes
Hardware
Description
Give everyone more room with Kee tables. This set comes with one 42in Round Table and four Black Andy 18-in Stack Chairs. Kee adjustable post legs come four to a set and are height adjustable to accommodate students of all ages. Height is easy for adults to adjust by loosening and tightening a bolt with the included hex key. This 42-inch Round classroom table assembles in a snap with just a few screws. The table is constructed of a thermal fused melamine laminate tabletop that is 1-inch thick and finished with a black T-Mold edge band. This Neo Walnut tabletop is double-sided and finished in Noble Oak on the other side. Simply pick the side you like and install the base on the other. Self tapping wood screws and a placement template are included. Laminates are scratch, stain and scald resistant and wipe clean easily. Rounded corners make the table safer for everyone. A sleek alternative to pedestal style bases, the adjustable post legs come in a modern grey with chrome underneath. Adjustable glides on the bottom of the base ensure a level tabletop and are easy to adjust. The stylish and durable Andy stack chair is ideal for classrooms, breakrooms and more. It is constructed of a flexible and durable polypropylene seat and back and a chrome-colored tubular steel frame and stores away in stacks of 12. The Andy chair ships assembled and is ready to use immediately.
  • Round Classroom Table and chairs set includes one 42" Round Table and 4 Black Andy 18-in Stack Chairs