  • Mfr # TB48RNDNWAPBK44BK
  • Zoro # G415684755
/ea
See details
Width
48 in
Length
48 in
Material
Wood, Metal, Polypropylene
Chair Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TB48RNDNWAPBK44BK
Width
48 in
Length
48 in
Thickness
1 in
Size
48" x 48"
Details
Item
Kee Adjustable Classroom Table W/ 4 Zeng Stack Chairs
Shape
Round
Tabletop Color
Neo Walnut
Frame Color
Black
Material
Wood, Metal, Polypropylene
Chair Color
Includes
Hardware
Application
Classroom, Breakroom, Office
Description
Give everyone more room with Kee tables. This set comes with one 48in Round Table and four Black Zeng Stack Chairs. Kee adjustable post legs come four to a set and are height adjustable to accommodate students of all ages. Height is easy for adults to adjust by loosening and tightening a bolt with the included hex key. This 48-inch Round classroom table assembles in a snap with just a few screws. The table is constructed of a thermal fused melamine laminate tabletop that is 1-inch thick and finished with a black T-Mold edge band. This Neo Walnut tabletop is double-sided and finished in Noble Oak on the other side. Simply pick the side you like and install the base on the other. Self tapping wood screws and a placement template are included. Laminates are scratch, stain and scald resistant and wipe clean easily. Rounded corners make the table safer for everyone. A sleek alternative to pedestal style bases, the adjustable post legs come in a classic black with chrome underneath. Adjustable glides on the bottom of the base ensure a level tabletop and are easy to adjust. Regency's Patent-Pending Zeng stack chair is not only unique, but durable, sturdy and versatile as well. The Zeng seat and back are treated with an anti-microbial agent, which makes it perfect for schools, waiting rooms, cafeterias and more. A reinforced black metal frame is designed to support up to 400lbs and a built in handle makes moving the chair easier.
  • Round Classroom Table and chairs set includes one 42" Round Table and 4 Black Zeng Stack Chairs