  • Mfr # 20UL1429STRBLU100
  • Zoro # G007453653
Conductor Material
Tinned Copper
Nominal Outside Dia.
0.057 in
Voltage
150V
Conductor Design
Stranded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
20UL1429STRBLU100
Nominal Outside Dia.
0.057 in
Wire Size
20 AWG
Overall Diameter
0.0570"
Conductor Diameter
0.0320"
Conductor Material
Tinned Copper
Voltage
150V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
80°C
Standards
UL1429
Type
UL1429 Stranded Wire (19/32)
Description
Stranded 20 AWG UL1429 wire is great for general 150V electronics projects where the wire may periodically be exposed to higher temperature elements such as soldering irons, heat guns, or closed cabinet construction This means it is perfect for use in applications such as computers, control panels, and office equipment An irradiated crosslinked PVC jacket protects the wire against abrasion, chemicals, oils, solvents, and additionally does not soften or burn when heated The stranded conductor inside the jacket is made of tinned copper to provide good electrical connectivity This wire conforms to UL and MILspec specifications and provides excellent uniformity for easy processing, stripping, and terminating Remington Industries offers this top grade hookup wire in 10 different colors to help you identify your circuits Choose from black, blue, brown, gray, green, orange, red, violet, white, or yellow We also offer several different spool sizes for your convenience Select this high quality wire today or browse more AWGs with Remington Industries