  • Mfr # 26STRREDMILW1000
  • Zoro # G801910345
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
26STRREDMILW1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1000 ft
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Wire Size
26 AWG
Wire Diameter
0.019 in
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Jacket Color
Red
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C