  • Mfr # 28STRBROMILW500
  • Zoro # G701910797
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
28STRBROMILW500
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
500 ft
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Wire Size
28 AWG
Wire Diameter
0.0126 in
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Jacket Color
Brown
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C