  • Mfr # 28STRVIOMILW1000
  • Zoro # G201911348
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
28STRVIOMILW1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1000 ft
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Wire Size
28 AWG
Wire Diameter
0.0126 in
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Jacket Color
Violet
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C