  • Mfr # 14UL1015STRYEL1000
  • Zoro # G001909569
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Nominal Outside Dia.
0.141 in
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14UL1015STRYEL1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.141 in
Wire Size
14 AWG
Overall Diameter
0.141"
Wire Diameter
0.0641"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C