  • Mfr # 16UL1015STRWHI1000
  • Zoro # G401911834
/ea
Free Shipping & Returns
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Nominal Outside Dia.
0.124 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
16UL1015STRWHI1000
Nominal Outside Dia.
0.124 in
Wire Size
16 AWG
Overall Diameter
0.124"
Wire Diameter
0.0508"
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Voltage
600V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C