  • Mfr # 18UL1015STRBRO500
  • Zoro # G101907311
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Nominal Outside Dia.
0.11 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18UL1015STRBRO500
Nominal Outside Dia.
0.11 in
Wire Size
18 AWG
Wire Diameter
0.0403"
Overall Diameter
0.110"
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Voltage
600V
Temp. Rating
105°C