  • Mfr # 20UL1015STRBLU1000
  • Zoro # G001908005
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Nominal Outside Dia.
0.1 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
20UL1015STRBLU1000
Nominal Outside Dia.
0.1 in
Wire Size
20 AWG
Overall Diameter
0.100"
Wire Diameter
0.0320"
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TEW (UL 1015)
Voltage
600V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C