  • Mfr # 14UL1007STRYEL1000
  • Zoro # G201908379
/ea
Free Shipping & Returns
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Yellow
Nominal Outside Dia.
0.105 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14UL1007STRYEL1000
Nominal Outside Dia.
0.105 in
Wire Size
14 AWG
Overall Diameter
0.105" Stranded or 0.097" Solid
Wire Diameter
0.0641"
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Yellow
Voltage
300V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C